.. Скільки їх марно виглядає щороку і
не один рік підряд. А чи завжди ви ходите на могили
своїх родичів, знаєте їх, доглядаєте? Чи заростають во-
ни бур'янами забуття, глухою кропивою байдужих,
черствих душ?
Усе починається з поваги до тієї святої могили —
поваги до свого роду, до своєї землі, до свого народу.
Повага до його пам'яті, до його минулого, до його істо-
рії. І чи не з тих забудьків, які загубили стежку до ма-
миної могили, виростають варвари?
Л. В. ІВАННІКОВА.
174
Блок четвертий
ФОЛЬКЛОРНА ВЕСЕЛКА
ЛЮБЛЮ ПІСНІ
МОЙОГО КРАЮ
Підсумковий урок-концерт у 7—8 класах
«Мій улюблений жанр фольклору»
Мета: Підсумувати і збагатити знання учнів про
різні види і жанри усної наролної творчості України;
розвивати кмітливість, творчу уяву, естетичні почут-
тя, навички виразного читання фольклорних творів;
виховувати любов до народної творчості, гордість за
український народ, який має славне героїчне минуле і
багату творчу спадщину.
Девіз: «Оті простенькі сільські байки, як дрібні,
тонкі корінчики, вкорінюють у нашій душі лю-
бов до рідного слова, його краси, простоти і
чарівної милозвучності. Тисячі речей у життї
забудете, а тих хвиль, коли вам люба мама чи
бабуся оповідала байки, не забудете до смер-
ті».
(І. Франко).
Обладнання: Виставка збірників різних жанрів
фольклору, ілюстрації «У світі казок», «У світі
загадок», рушники на столах, національний
одяг, грамзаписи казки, пісні, української на-
родної музики.
ХІД УРОКУ
На перерві перед уроком лунають записи українсь-
кої народної музики.
1. Вступна бесіда.
— Золота скарбниця усної народної творчості над-
звичайно багата і різноманітна. Діти, які ви знаєте ви-
175
ди і жанри усної народної творчості? (Учні відповіда-
ють, розкриваючи зміст таблиці «Класифікація жанрів
українського фольклору», яку подаємо на окремому ар-
куші).
II. Хвилинка мудрих думок.
Учні зачитують вислови визначних діячів минулого
та сучасного про усну народну творчість, які вони ви-
писали до уроку. Учитель доповнює. Подаємо деякі з
них:
Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине.
От де, люде, наша слава,
Слава України.
Т. Шевченко.
«Пісня і дума становлять на Україні народну святиню, краще
добро українського народу, в них горить любов до батьківщини».
М. Добролюбов.
«Я люблю чарівні мелодії української народної пісні, прекрас-
ну українську мову, чудову українську говірку... Народна поезія
України — апофеоз краси. Український народ проніс через століття
рабства і неволі дорогоцінне багатство свого генія. Гляньте, який
ласкавий і співучий світ розкривається в його безсмертних піснях!»
М. Г о р ь к н й.
«Українська музика та поезія к найзапаишіша з усіх гілок на
дереві свфової народної творчості».
А. Луначарський.
Прислухайтесь, як океан співає —
Народ говорить. І любов, і гнів
У тому гомоні морськім. Немає
Мудріших, ніж народ, учителів;
У нього кожне слово — це перлина,
Це праця, це натхнення, це людина.
М. Рильський.
«Українська пісня — це геніальна поетична біографія українсь-
кого народу. Це історія українського народу, народу-трудівника,
народу воїна, що цілі віки бився, як лев, за свою свободу.
Українська пісня — це бездонна душа українського народу, це
його слава».
(О. Довженко)
III. О г о л о ш е н н я теми та завдань
уроку.
^Учитель звертає увагу учнів на девіз уроку, записа-
ний на дошці, пояснює його зміст, ознайомлює присут-
176
•
ніх із книжковою виставкою, тематичними ілюстрація-
ми, виконаними учнями (до речі, кожен, хто зробив їх,
отримує за урок «п'ятірку»).
IV. Слухання грамзапису уривка із
казки.
Перед прослуховуванням учитель наголошує на
особливостях оповіді-переказу казки:
а) завжди розказується;
б) оповідач повинен постійно передавати таємність,
незвичайність подій, фантастичність перетворень;
в) темп уповільнений;
г) мова лаконічна, влучна, точна;
д) емоційність розповіді;
е) виявити своє ставлення до того, про що розпо-
відає.
V. Знайомство з членами журі (учня-
ми-старшокласниками).
VI. Конкурс на кращого оповідача
казки- (беруть участь 2—3 учні).
Учитель попередньо знайомиться із казками, щоб не
було повторів, не були великі за розміром.
VII. І н сце н у в а н н я казок (дві казки).
VIII. Конкурс «Народ скаже, як з а в'я-
ж е».
Продовжити прислів'я:
Хліб-сіль їж, а ... (правду ріж).
Брехнею світ пройдеш, а ... (назад не вернешся).
Дружній череді ... (вовк не страшний).
Не святі ... (горшки ліплять).
І коваль, і швець, і кравець, і ... (на дуді грець).
Не вчи орла літати, а ... (соловейка співати).
Не вчи ученого ... (їсти хліба печеного).
Більше вір своїм очам, ніж ... (чужим речам).
Краще пізно, ніж ... (ніколи).
Молодець проти овець, а ... (проти молодця і сам
вівця).
На тобі, небоже, що ... (мені не гоже).
Нарядилась, як пава, а ... (кричить, як ґава).
I.. Пісня — душа народу.
— Що ?аке пісня?
— Які ви знаєте жанрові різновиди українських на-
родних пісень?
— Які пісні подобаються вам і вашим батькам?
(Слухаємо грамзапис народної пісні).
12 — Уроки з народознавства
177
— Які пісні ви хотіли б заспівати? (Діти виконують
пісні за бажанням індивідуально чи групою).
X. У світі загадок.
Діти загадують загадки, які підібрали і виписали
вдома.
Учитель пропонує свої загадки:
1. Огляда суворо скоса
Степ, ліс, села і міста,
Розпустила сиві коси,
А їх буря запліта (Осінь).
2. Рівненька дорожка посипана горошком (Чумаць-
кий Шлях).
3. Зимою біле, весною чорне, літом зелене, восени
стрижене (Поле).
4. Кругом вода, а з питвом біда (Море).
5. Біжать коні булані,
На них вузди порвані,
Не п'ють, не їдять —
І гладкі стоять (Хмари).
6. Летіло золото, а стало болото (Дощ).
7. Прийшов хтось, вкрав щось,
Бігти за ним — не знати, за ким (Вітер).
XI. Скоромовка язика ламає, а вимови
навчає.
Конкурс на кращого виконавця скоромовок — по 1
учневі.
1. Напекли млинців, назвали кравців,
А кравець за млинець та й побіг у танець.
2. Мусій, муку сій,
Печи паляниці,
Клади на полиці.
3. Ой був собі коточок,
Украв собі клубочок,
Та й сховався у куточок.
4. Пилип посіяв просо, просо поспіло.
Пташки прилетіли, просо поїли,
Пилип плаче.
XII. Конкурс на кращого знавця на-
родної пісні.
Учні співають по одному куплетові пісні по черзі
перемагає той, хто більше знає пісень, останнім співа-
тиме.
178
XIII. Підсумки.
Журі підводить підсумки конкурсів:
а) на кращого оповідача народної казки;
б) за виконання пісень;
в) на кращого знавця прислів'їв;
г) на кращого виконавця скоромовки;
д) на кращого знавця народної пісні.
Учитель підсумовує урок, виставляє «п'ятірки» всім
активним учасникам уроку, вручає пам'ятні сувеніри —
календарики, значки, книги.
Г. К. ДМИТРЕНКО.
«ЯК НАМИСТИНИ,
ДИВО КАЛИНОВЕ—
ЧАСТИНИ МОВИ!»
Урок цікавої граматики
8 клас
Мета: Повторити відомості про частини мови, їх
класифікацію; узагальнити основні граматичні ка-
тегорії частин мови; повторити морфологічний роз-
бір кожної частини мови.
Розвивати логічне мислення учнів, сприяти творчій
активності школярів.
Виховувати інтерес учнів до уроків рідної україн-
ської мови.
Обладнання: Роздатковий матеріал — таблиці-
схеми «Морфологічний розбір слова», на плакаті
слова В.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52
не один рік підряд. А чи завжди ви ходите на могили
своїх родичів, знаєте їх, доглядаєте? Чи заростають во-
ни бур'янами забуття, глухою кропивою байдужих,
черствих душ?
Усе починається з поваги до тієї святої могили —
поваги до свого роду, до своєї землі, до свого народу.
Повага до його пам'яті, до його минулого, до його істо-
рії. І чи не з тих забудьків, які загубили стежку до ма-
миної могили, виростають варвари?
Л. В. ІВАННІКОВА.
174
Блок четвертий
ФОЛЬКЛОРНА ВЕСЕЛКА
ЛЮБЛЮ ПІСНІ
МОЙОГО КРАЮ
Підсумковий урок-концерт у 7—8 класах
«Мій улюблений жанр фольклору»
Мета: Підсумувати і збагатити знання учнів про
різні види і жанри усної наролної творчості України;
розвивати кмітливість, творчу уяву, естетичні почут-
тя, навички виразного читання фольклорних творів;
виховувати любов до народної творчості, гордість за
український народ, який має славне героїчне минуле і
багату творчу спадщину.
Девіз: «Оті простенькі сільські байки, як дрібні,
тонкі корінчики, вкорінюють у нашій душі лю-
бов до рідного слова, його краси, простоти і
чарівної милозвучності. Тисячі речей у життї
забудете, а тих хвиль, коли вам люба мама чи
бабуся оповідала байки, не забудете до смер-
ті».
(І. Франко).
Обладнання: Виставка збірників різних жанрів
фольклору, ілюстрації «У світі казок», «У світі
загадок», рушники на столах, національний
одяг, грамзаписи казки, пісні, української на-
родної музики.
ХІД УРОКУ
На перерві перед уроком лунають записи українсь-
кої народної музики.
1. Вступна бесіда.
— Золота скарбниця усної народної творчості над-
звичайно багата і різноманітна. Діти, які ви знаєте ви-
175
ди і жанри усної народної творчості? (Учні відповіда-
ють, розкриваючи зміст таблиці «Класифікація жанрів
українського фольклору», яку подаємо на окремому ар-
куші).
II. Хвилинка мудрих думок.
Учні зачитують вислови визначних діячів минулого
та сучасного про усну народну творчість, які вони ви-
писали до уроку. Учитель доповнює. Подаємо деякі з
них:
Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине.
От де, люде, наша слава,
Слава України.
Т. Шевченко.
«Пісня і дума становлять на Україні народну святиню, краще
добро українського народу, в них горить любов до батьківщини».
М. Добролюбов.
«Я люблю чарівні мелодії української народної пісні, прекрас-
ну українську мову, чудову українську говірку... Народна поезія
України — апофеоз краси. Український народ проніс через століття
рабства і неволі дорогоцінне багатство свого генія. Гляньте, який
ласкавий і співучий світ розкривається в його безсмертних піснях!»
М. Г о р ь к н й.
«Українська музика та поезія к найзапаишіша з усіх гілок на
дереві свфової народної творчості».
А. Луначарський.
Прислухайтесь, як океан співає —
Народ говорить. І любов, і гнів
У тому гомоні морськім. Немає
Мудріших, ніж народ, учителів;
У нього кожне слово — це перлина,
Це праця, це натхнення, це людина.
М. Рильський.
«Українська пісня — це геніальна поетична біографія українсь-
кого народу. Це історія українського народу, народу-трудівника,
народу воїна, що цілі віки бився, як лев, за свою свободу.
Українська пісня — це бездонна душа українського народу, це
його слава».
(О. Довженко)
III. О г о л о ш е н н я теми та завдань
уроку.
^Учитель звертає увагу учнів на девіз уроку, записа-
ний на дошці, пояснює його зміст, ознайомлює присут-
176
•
ніх із книжковою виставкою, тематичними ілюстрація-
ми, виконаними учнями (до речі, кожен, хто зробив їх,
отримує за урок «п'ятірку»).
IV. Слухання грамзапису уривка із
казки.
Перед прослуховуванням учитель наголошує на
особливостях оповіді-переказу казки:
а) завжди розказується;
б) оповідач повинен постійно передавати таємність,
незвичайність подій, фантастичність перетворень;
в) темп уповільнений;
г) мова лаконічна, влучна, точна;
д) емоційність розповіді;
е) виявити своє ставлення до того, про що розпо-
відає.
V. Знайомство з членами журі (учня-
ми-старшокласниками).
VI. Конкурс на кращого оповідача
казки- (беруть участь 2—3 учні).
Учитель попередньо знайомиться із казками, щоб не
було повторів, не були великі за розміром.
VII. І н сце н у в а н н я казок (дві казки).
VIII. Конкурс «Народ скаже, як з а в'я-
ж е».
Продовжити прислів'я:
Хліб-сіль їж, а ... (правду ріж).
Брехнею світ пройдеш, а ... (назад не вернешся).
Дружній череді ... (вовк не страшний).
Не святі ... (горшки ліплять).
І коваль, і швець, і кравець, і ... (на дуді грець).
Не вчи орла літати, а ... (соловейка співати).
Не вчи ученого ... (їсти хліба печеного).
Більше вір своїм очам, ніж ... (чужим речам).
Краще пізно, ніж ... (ніколи).
Молодець проти овець, а ... (проти молодця і сам
вівця).
На тобі, небоже, що ... (мені не гоже).
Нарядилась, як пава, а ... (кричить, як ґава).
I.. Пісня — душа народу.
— Що ?аке пісня?
— Які ви знаєте жанрові різновиди українських на-
родних пісень?
— Які пісні подобаються вам і вашим батькам?
(Слухаємо грамзапис народної пісні).
12 — Уроки з народознавства
177
— Які пісні ви хотіли б заспівати? (Діти виконують
пісні за бажанням індивідуально чи групою).
X. У світі загадок.
Діти загадують загадки, які підібрали і виписали
вдома.
Учитель пропонує свої загадки:
1. Огляда суворо скоса
Степ, ліс, села і міста,
Розпустила сиві коси,
А їх буря запліта (Осінь).
2. Рівненька дорожка посипана горошком (Чумаць-
кий Шлях).
3. Зимою біле, весною чорне, літом зелене, восени
стрижене (Поле).
4. Кругом вода, а з питвом біда (Море).
5. Біжать коні булані,
На них вузди порвані,
Не п'ють, не їдять —
І гладкі стоять (Хмари).
6. Летіло золото, а стало болото (Дощ).
7. Прийшов хтось, вкрав щось,
Бігти за ним — не знати, за ким (Вітер).
XI. Скоромовка язика ламає, а вимови
навчає.
Конкурс на кращого виконавця скоромовок — по 1
учневі.
1. Напекли млинців, назвали кравців,
А кравець за млинець та й побіг у танець.
2. Мусій, муку сій,
Печи паляниці,
Клади на полиці.
3. Ой був собі коточок,
Украв собі клубочок,
Та й сховався у куточок.
4. Пилип посіяв просо, просо поспіло.
Пташки прилетіли, просо поїли,
Пилип плаче.
XII. Конкурс на кращого знавця на-
родної пісні.
Учні співають по одному куплетові пісні по черзі
перемагає той, хто більше знає пісень, останнім співа-
тиме.
178
XIII. Підсумки.
Журі підводить підсумки конкурсів:
а) на кращого оповідача народної казки;
б) за виконання пісень;
в) на кращого знавця прислів'їв;
г) на кращого виконавця скоромовки;
д) на кращого знавця народної пісні.
Учитель підсумовує урок, виставляє «п'ятірки» всім
активним учасникам уроку, вручає пам'ятні сувеніри —
календарики, значки, книги.
Г. К. ДМИТРЕНКО.
«ЯК НАМИСТИНИ,
ДИВО КАЛИНОВЕ—
ЧАСТИНИ МОВИ!»
Урок цікавої граматики
8 клас
Мета: Повторити відомості про частини мови, їх
класифікацію; узагальнити основні граматичні ка-
тегорії частин мови; повторити морфологічний роз-
бір кожної частини мови.
Розвивати логічне мислення учнів, сприяти творчій
активності школярів.
Виховувати інтерес учнів до уроків рідної україн-
ської мови.
Обладнання: Роздатковий матеріал — таблиці-
схеми «Морфологічний розбір слова», на плакаті
слова В.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52